Jak dlouho zůstává kratom v těle a dá se odhalit jeho užívání z krve či moči?

Kratom je látka, která se získává z listů stromu Mitragyna speciosa a má stále větší popularitu mezi uživateli hledající přírodní stimulant nebo prostředek k uvolnění. Pokud vás zajímá, jak se kratom v těle chová, jak dlouho vydrží jeho účinky, jak dlouho je kratom v krvi a moči, následující článek vám poskytne detailní odpovědi.

 

Jak kratom funguje v těle

Po konzumaci kratomu se aktivní látky, zejména alkaloidy mitragynin a 7-hydroxymitragynin, rychle vstřebávají do krevního oběhu a začínají působit na opioidní receptory v mozku. Tímto způsobem kratom vyvolává pocity jako euforie, úleva od bolesti nebo zvýšená koncentrace, v závislosti na dávce a konkrétní odrůdě kratomu (např. bílý, zelený, červený kratom). Mimo účinky na náladu a bolest ovlivňuje také neurotransmitery, jako jsou serotonin a dopamin, což přispívá k jeho účinku na psychiku a fyzický pocit pohody.

Metabolismus kratomu probíhá především v játrech, kde se alkaloidy postupně rozkládají na neaktivní metabolity. Tyto metabolity se pak vylučují z těla převážně močí.

 

Jak dlouho kratom působí

Doba účinků kratomu se liší v závislosti na dávkování, způsobu užití a individuálních faktorech, jako je třeba rychlost vašeho metabolismu. Obvykle se účinky kratomu začínají objevovat do 30 až 60 minut po užití (pokud užíváte kratom na lačno, tak spíše 30 minut a pokud užíváte kratom po jídle, tak spíše 60 minut). Tyto účinky mohou přetrvávat v rozmezí 4 až 6 hodin u standardních dávek. Vyšší dávky mohou prodloužit účinek až na 8 hodin, zatímco u nižších dávek účinky postupně mizí.

 

Jak dlouho kratom zůstává v těle

Kratom zůstává v těle déle než jeho účinky, a jeho zjištění z různých biologických vzorků je možné i několik dní po posledním užití. Doba detekce závisí na faktorech, jako je frekvence užívání, dávkování a individuální charakteristiky (věk, hmotnost, zdravotní stav). Níže naleznete rozdělení detekční doby podle jednotlivých typů testů.

 

Jak dlouho je kratom v krvi

Kratom může být v krvi detekován přibližně 24 až 48 hodin po posledním užití. U pravidelných a dlouhodobých uživatelů, kteří užívají vyšší dávky, může být kratom v krvi přítomen i déle, v některých případech až týden po posledním užití. Krevní testy jsou však méně běžné a používají se spíše ve velmi specifických situacích, jako jsou například toxikologické studie.

 

Jak dlouho je kratom v moči

Močové testy jsou citlivější než krevní testy a mohou detekovat přítomnost kratomu až 5 až 7 dní po posledním užití. U častých uživatelů nebo při vysokých dávkách může být kratom v moči detekován i déle. Močové testy jsou častěji používané pro detekci látek a jsou dostupné pro většinu testovacích sad zaměřených na analýzu metabolitů kratomu.

 

jak dlouho je kratom v krvi a moci

 

Jak dlouho je kratom ve vlasech

Testování na přítomnost kratomu ve vlasech není zcela běžné, ale může odhalit jeho užití až několik měsíců po poslední dávce. Tento typ testu se většinou využívá v případech dlouhodobé toxikologické analýzy a může odhalit přítomnost kratomu i po dlouhém období. Vlasy uchovávají stopy látek déle než krev nebo moč, což z nich činí vhodný materiál pro zpětnou detekci, zejména pokud je třeba zjistit dlouhodobý návyk.

 

A teď to zásadní. Testuje se vůbec na kratom?

Vzhledem k tomu, že kratom není běžně sledován při standardních toxikologických testech, jako jsou drogové testy na opiáty nebo amfetaminy, jeho přítomnost standardní testy nezjistí. Nicméně specializované testy, zaměřené na přítomnost alkaloidů mitragyninu a 7-hydroxymitragyninu, mohou kratom v krvi nebo moči detekovat. I u nás v ČR se takové testy dají již koupit.

V České republice je kratom legální a není zařazen na seznam kontrolovaných látek. Standardní testy na drogy, které používají zaměstnavatelé nebo policie nezahrnují detekci kratomu. Nicméně, s rostoucím užíváním kratomu se objevují snahy o vývoj specifických testů pro jeho detekci. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze pracuje na vývoji rychlého testu na intoxikaci kratomem. Tyto testy by mohly být v budoucnu využívány například zaměstnavateli, zejména v profesích, kde je kladen důraz na bezpečnost. V současnosti však nejsou používány.

 

Faktory ovlivňující dobu, po kterou je kratom v těle

  1. Frekvence užívání: Čím častěji člověk kratom užívá, tím déle trvá, než se z těla zcela vyloučí. Při pravidelném užívání se alkaloidy kratomu mohou v těle kumulovat, což prodlužuje dobu detekce.
  2. Dávkování: Větší dávky kratomu vedou k vyšší koncentraci alkaloidů v těle a to prodlužuje dobu, po kterou mohou být v těle detekovány.
  3. Individuální metabolismus: Rychlost metabolismu každého jedince se liší, a tudíž ovlivňuje i to, jak rychle se kratom z těla vyloučí. Mladší osoby nebo osoby s rychlým metabolismem mohou kratom vylučovat rychleji než starší osoby nebo lidé s pomalejším metabolismem.
  4. Celkový zdravotní stav: Osoby s problémy s játry nebo ledvinami mohou kratom vylučovat pomaleji, protože tyto orgány hrají klíčovou roli v metabolismu a vylučování alkaloidů z těla.

 

Kratom a bezpečnost za volantem

Přestože kratom není klasifikován jako zakázaná látka, je důležité být opatrný při jeho užívání před řízením nebo obsluhou těžkých strojů. Zatímco běžné testy na drogy kratom nezaznamenají, bezpečnost a odpovědné chování by měly být vždy na prvním místě.

 

Rychlé shrnutí

Kratom zůstává v těle déle než jeho účinky, což může být důležité zejména pro uživatele, kteří musí podstoupit specifické testy na kratom. Účinky kratomu se obvykle dostaví do jedné hodiny a trvají několik hodin, zatímco detekovatelný může být v krvi, moči nebo vlasech i několik dní až týdnů. Před užíváním kratomu je vhodné se informovat o jeho působení a uvědomit si, že jeho interakce s organismem může být různá podle individuálních faktorů uživatele.

 

Tento článek slouží výhradně pro informativní účely a není určen jako zdravotní rada ani nevyzývá čtenáře k užívání kratomu. Veškeré informace zde uvedené vycházejí z dostupných zkušeností a poznatků o kratomu, avšak nejsou podloženy oficiálními lékařskými doporučeními. Kratom není v České republice schválen jako potravinový doplněk ani léčivo a je prodáván výhradně jako sběratelský předmět. Jakékoliv rozhodnutí o jeho užívání či testování je na vlastní odpovědnost čtenáře.

Zpět do obchodu